مصاحبه با خبرگزاری مهر

 

به گزارش مهر : رئیس ستاد اعتکاف استان قم از برگزاری مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی علمی، ادبی و هنری اعتکاف با مشارکت آستان قدس رضوی در مشهد مقدس خبر داد.

به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) اعضای شورای علمی ستاد اعتکاف استان قم در سالن محراب حرم مطهر با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) دیدار کردند.

آیت الله سید محمد سعیدی در این دیار با اشاره به اینکه یکی از نتایج امر به معروف و نهی از منکر شکل‌گیری دیگر فریضه‌های دینی است، اظهار کرد: اعتکاف از جمله تکالیفی است که مستحب بوده و گاهی واجب می‌شود به همین علت یکی از مباحث مهم در حوزه اعتکاف شناخت معروف‌ها و منکرهای معتکفین و لوازمی است که با این سنت دینی مرتبط می‌شود.

وی پرداختن به فعالیت‌های علمی در حوزه اعتکاف را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: افراد  معتکف باید در زمان اعتکاف بیشترین بهره برداری را از شرایط داشته باشند.

امام جمعه قم افزود: برای اینکه بتوانیم شیعه مورد نظر اهل‌بیت(ع) باشیم باید امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه احیا کنیم چراکه این فریضه دینی اکنون به دستگاه‌ها، مرزها و افراد خاص محدود شده است درحالی که امر به معروف موجب عمل به دیگر فرایض دینی می‌شود و هر دستگاه بر اساس شرایط خاص خود باید دارای شورای امر به معروف و نهی از منکر باشد.

وی با بیان اینکه یک سازمان باید برای برپایی امر به معروف و نهی از منکر ایجاد شود، مطرح کرد: برخی از بدعت‌ها، آسیب‌ها و نوآوری‌های در دین موجب ترویج آموزه‌های نادرست از دین اسلام شده است.

آیت‌الله سعیدی با تأکید بر اینکه معروف‌ها و منکرات اعتکاف باید شناسایی شود، گفت: رهبر انقلاب اسلامی نماینده امام زمان(عج) هستند به همین علت رضایت ایشان رضایت حضرت ولی عصر(عج) است.

رئیس ستاد اعتکاف استان قم نیز در این دیدار با اشاره به اینکه اکنون در آستانه برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی جشنواره علمی، فرهنگی و هنری اعتکاف قرار داریم، اظهار کرد: مراسم اختتامیه این جشنواره با همکاری جامعه‌المصطفی هفته آینده برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ سید علیرضا تکیه‌ای با بیان اینکه از آثار جشنواره بین‌المللی اعتکاف در مجموع چندین جلد کتاب تهیه شده است، اضافه کرد: امسال دستگاه‌های مختلف به علت کمبود بودجه با مشکلاتی روبرو بودند به همین علت نتوانسته به شیوه مطلوب در این جشنواره مشارکت کنند اما آستان قدس رضوی مشارکت‌هایی در راستای برگزاری این جشنواره داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات مختلف از جمله چاپ مجموعه آثار، داوری، پژوهش و تهیه جوایز هزینه‌های بسیاری را برای این جشنواره به دنبال دارد که امیدواریم بتوانیم در راستای تامین این هزینه‌ها مجموعه‌های مختلف مشارکت داشته باشند.

 

ارسال دو هزار و ۲۱۰ اثر به پنجمین جشنواره بین‌المللی اعتکاف

عضو شورای علمی جشنواره اعتکاف استان قم نیز در این دیدار به برخی از برکات اعتکاف اشاره و تصریح کرد: اعتکاف از رویش‌های انقلاب است که هر ساله رهبر معظم انقلاب در دو سخنرانی مهم خود در حرم مطهر امام رضا(ع) و حرم بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی این دستاورد دینی را مورد توجه قرار می‌دهند.

حجت‌الاسلام‌ محمدحسین فلاح‌زاده با بیان اینکه امر مهم اعتکاف از آسیب‌ها در امان نخواهد بود، مطرح کرد: برای بررسی آسیب‌های اعتکاف اقدامی پژوهشی انجام و کتابی تهیه شده است.

وی هم‌افزایی دستگاه‌ها و مراکز مختلف را از برکات اعتکاف برشمرد و خاطرنشان کرد: شرکت جوانان در مراسم عبادی اعتکاف بدون عقبه فکری نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

استاد حوزه علمیه قم از برگزاری چهار همایش ویژه در راستای ارتقای معنویت مراسم اعتکاف یاد کرد و ادامه داد: دست‌اندرکاران دوره‌های مختلف جشنواره علمی، فرهنگی و هنری اعتکاف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و درجشنواره پنجم نقش‌آفرینی خواهند کرد.

وی با تأکید بر اینکه بیش از یکهزار و ۸۴۴ اثر از داخل و ۳۰۰ اثر از خارج کشور جمع‌آوری شده است، خاطرنشان کرد: افراد برگزیده معرفی شده و با میزبانی آستان قدس رضوی مراسم اختتامیه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام فلاح‌زاده با اشاره به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی برای معتکفین از جمله حلقه‌های معرفت و سخنرانی بزرگان دینی دنبال می‌شود، عنوان کرد: با هماهنگی میان مراکز اعتکاف می‌توانیم یک حرکت منسجم و با کیفیت را رقم بزنیم.

 

 

دیدگاه ها