آیت الله رئیسی در پنجمین جشنواره جامع اعتکاف: لزوم نهادسازی در اعتکاف

آیت الله رئیسی در پنجمین جشنواره جامع اعتکاف

 

تولیت آستان قدس رضوی گفت :نهادسازی در اعتکاف یک امر ضروری است ولی باید توجه شود که سازو کارهای اداری بر آن غالب نشده و خودجوش ومردمی بماند.

به گزارش خبرنگار ما، سید ابراهیم رئیسی ظهر پنج شنبه در پنجمین جشنواره جامع علمی؛ ادبی و هنری اعتکاف که در تالارقدس ، در حرم مطهر برگزار شد اظهار کرد :انقلاب اسلامی همواره به دنبال احیای سنت های الهی بوده و این امر برکات فراوانی را برای نظام واسلام به دنبال داشته است.

وی اعتکاف را یک سنت حسنه دانسته و افزود :اعتکاف مفهوما گرایش همراه با مواظبت و مراقبت است و معتکف با حضور در خانه خدا و اعمالی نظیر نماز و روزه و تبری و تولی که جلوه های عبادی درآن وجود دارد دل ازغیر خدا می زداید و خودخواهی را تبدیل به خداخواهی و خودبینی و خودمحوری را تبدیل به خدا بینی و خدامحوری میکند.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید براینکه اعتکاف بستر مناسبی است برای ظرفیتسازی عبد سالک، تا قلبش را ظرف خداسازی کند تصریح کرد :آنچه از قرآن و روایات برمی آید این است که اعتکاف مختص به اسلام نبوده و قبل از نبی مکرم اسلام نیز از آدم ابوالبشر تا موسی و عیسی و ابراهیم خلیل الرحمان به این سنت عمل می کرده اند.

وی بیان کرد :امروز اعتکاف دارای ابعاد مختلفی است و توانسته خیلی عظیمی از جوانان را معطوف به خود کند.

ایت الله رئیسی خاطرنشان کرد :اعتکاف در مسجد جهاد با نفس دشمن درون است جهاد و جنگ در راه خدا چه در دوران دفاع مقدس وچه در دفاع از حرم اعتکاف میدانی است که این اعتکاف میدانی حاصل همان اعتکاف مسجدی و خودسازی و ظرفیت سازی است.

وی با تشکر از دست اندرکاران جشنواره اعتکاف به خصوص آقای تکیه ای وهمچنین قدردانی از اشعار استاد محدثی در مورد اعتکاف گفت :این مراسم پشتوانه محکمی برای کشور در عرصه انسانسازی ومعنویت آفرینی است که به عنوان یه رویش مهم باید به آن پرداخته شود. تولیت آستان قدس رضوی اعتکاف را یک مزیت ارزشمند در کشور دانسته و بیان کرد :امروز محدودیت هایی برای مکان های اعتکاف وجود دارد و شاهدیم جوانانی که در زمان اعتکاف به دلیل کمبود فضا و درخواست های چندبرابر ظرفیت در مسجد گوهرشاد اماکن حضور ندارند چقدر اندهگین شده و حتی اشک می ریزند.

وی تاکید کرد :نکته مهم دیگر که در فرمایشان مقام معظم رهبری هم هست نهاسازی برای اعتکاف است که باید به صورت جدی دنبال شود .لیکن نباید سازو کارهای اداری در این نهادسازی غالب شود و باید همچنان خودجوش و مردمی دنبال شود.

آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر بررسی ابعاد مختلف اعتکاف تصریح کرد :باید در زمینه فقهی وپژوهشی اعتکاف بزرگان ورود کنند و در بعد اجرایی و به خصوص فرهنگ سازی با جدیت قدم برداشته شود. وی با بیان اینکه در اعتکاف نباید خلوت معتکف بهم زده شود اظهار کرد :معتکف خود را در حصار مسجد محصور میکند تا از بند هوای دل خود را آزاد کرده و روحیه خداخواهی و اخلاص را در خودش زنده کند و همانند حاجی و زائر که بعد زیارت همچون کودکی بیگناه است که تازه متولد شده؛ معتکف میخواهد از خود عبدی صالح بسازد.

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد :مهمترین سرمایه جامعه، سرمایه انسانی است که باید در پرتو الطاف الهی واحکام و مناسک دینی این سرمایه تبدیل به جامعه ای سالم با تکیه بر افراد صالح وعادل شود و اعتکاف در این راه می تواند به عنوان ظرفیت سازی اثربخش در تربیت نفوس مستعده موفق باشد.

 

 

دیدگاه ها